W 2024 roku nie zostały wprowadzone zmiany w zakresie stawek podatku czy wysokości progu podatkowego. W związku z tym próg podatkowy 2024 kształtuje się następująco: 12% – pierwszy próg podatkowy dla dochodu do 120 000 zł, 32% – drugi próg podatkowy dla dochodu powyżej 120 000 zł.
Wg MEN, blisko 60 tysięcy nauczycieli pracuje na więcej niż jeden etat. To ci nauczyciele po wzroście pensji, przekroczyli pod koniec roku drugi próg podatkowy, w związku z czym będą musieli zapłacić 32 proc. podatku zamiast 12 proc. Drugi stopień obowiązuje wówczas, gdy zarobek wyniesie ponad 10 tys. złotych brutto miesięcznie.
Dlatego nauczyciele pracują w kilku miejscach lub mają dużo godzin ponadwymiarowych… z powodu braków kadrowych. Co roku jest około 20 tysięcy ogłoszeń o prace, 20 tysięcy wakatów.
Decyzja tych nauczycieli wypełniła luki kadrowe i sprawiła, że proces edukacyjny przebiegał bez większych zakłóceń. Ciężka praca na dwa etaty nie ma odpowiedniego wynagrodzenia,
Czy możliwe jest wprowadzenie ulgi podatkowej, która objęłaby również nauczycieli?
Jeśli rząd nie rozwiąże tego problemu, istnieje zagrożenie, że nauczyciele odmówią pracy w godzinach ponadwymiarowych dzięki którym możliwa była realizacja podstawy programowej na wszystkich etapach kształcenia.
Czy będzie możliwe zastosowanie ulgi podatkowej, bo po raz pierwszy mamy do czynienia z taką sytuacją – ZNP chce o tym problemie porozmawiać i z minister edukacji, i finansów.