INFORMACJA NR 47 z dnia 27 lutego 2025r. Uchwała Sądu Najwyższego ws. godzin nadliczbowych nauczycieli.

Praca wykonywana przez nauczyciela ponad normę czasu pracy z Karty nauczyciela jest pracą w godzinach nadliczbowych w rozumieniu Kodeksu pracy – głosi uchwała Sądu Najwyższego z 26 lutego 2025 roku (TUTAJ)

Trzeba podkreślić, że płacenie za przekroczenie norm czasu pracy, czyli za nadgodziny, jest zasadą w polskim systemie prawnym. Jak ktoś pracuje dłużej, to polskie prawo pracy mówi mu o tym, że ma prawo do dodatkowej zapłaty lub rozliczenia tych przekroczeń czasem wolnym” – podkreślił w uzasadnieniu uchwały sędzia SN Piotr Prusinowski.

Spór prawny wynikł z faktu, że regulacje odnoszące się do czasu pracy nauczycieli znajdują się w KN. Ten akt prawny mówi zaś, że „nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć”.

Uzasadniając zadanie pytania sędziowie stwierdzili, że nie wydaje się, aby pominięcie w Karcie Nauczyciela regulacji odpowiadającej przepisom Kodeksu pracy dotyczącym pracy w godzinach nadliczbowych wyrażało zamiar ustawodawcy wyłączenia w stosunku do nauczycieli możliwości uzyskania rekompensaty za pracę nadliczbową.

Krzysztof Lisowski, prawnik Biura Zarządu Głównego ZNP: Godziny nadliczbowe różnią się od godzin ponadwymiarowych. Godziny ponadwymiarowe to godziny określone w Karcie Nauczyciela: są to godziny realizowane ponad pensum – czyli np. ponad 18 godzinę pracy (art. 35 KN). 

Natomiast godziny nadliczbowe są to godziny realizowane ponad tygodniową normę czasu pracy – tj. ponad 40 godzinę pracy w tygodniu. W  przypadku nauczycieli istnieją godziny nadliczbowena zasadzie odesłania z art. 91c ust. 1 KN zastosowanie mają przepisy Kodeksu pracy dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych. 

Nauczyciele wypracowują w określonych sytuacjach godziny wykraczające poza 40 godzinną tygodniową normę czasu pracy, np. na wycieczkach, zielonych szkołach, podczas zajęć opiekuńczych wykonywanych w soboty (np. zawody sportowe).

Sprawa zawisła przed Sądem Najwyższym wskazuje, że pracodawcy odmawiają wypłacania wynagrodzenia z tytułu godzin nadliczbowych. Jeżeli wynagrodzenie jest wypłacane to zazwyczaj na skutek wygranych procesów sądowych, a nie „zwykłego” stosowania prawa pracy. 

Sprawy były jednostkowo rozstrzygane korzystnie dla nauczycieli np. w wyrokach: Sądu Rejonowego w Lubinie z 02.04.2015 r. IV P 383/14, Sądu Rejonowego w Grudziądzu z 27.09.2016 r., IV P 197/16. Problem z uzyskaniem wynagrodzenia z tytułu godzin nadliczbowych związany jest także z nieewidencjonowaniem całości pracy nauczycielskiej w tygodniu pracy, jak również w sytuacjach związanych z wycieczkami/zielonymi szkołami, często organizowanych w dniach wolnych od pracy. 

https://glos.pl/godziny-nadliczbowe-irena-nowak-po-14-latach-naszej-walki-sad-najwyzszy-potwierdzil-ze-mamy-racje-to-pokazuje-ze-warto-walczyc

26 lutego 2025 r. Sąd Najwyższy w rozszerzonym składzie 7 sędziów, wydał uchwałę w sprawie III PZP 3/24, stwierdzając, że praca nauczycieli wykonywana ponad 40-godzinną tygodniową normę czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

“Trzeba podkreślić, że płacenie za przekroczenie norm czasu pracy, czyli za nadgodziny, jest zasadą w polskim systemie prawnym. Jak ktoś pracuje dłużej, to polskie prawo pracy mówi mu o tym, że ma prawo do dodatkowej zapłaty lub rozliczenia tych przekroczeń czasem wolnym” – podkreślił w uzasadnieniu uchwały sędzia SN Piotr Prusinowski.

Pogląd zawarty w uchwale z pewnością będzie uwzględniany w orzecznictwie sądowym dotyczącym ustalenia prawa do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych nauczycieli.

Krzysztof Lisowski, prawnik Biura Zarządu Głównego ZNP: Godziny nadliczbowe są to godziny realizowane ponad tygodniową normę czasu pracy – tj. ponad 40 godzinę pracy w tygodniu. W  przypadku nauczycieli istnieją godziny nadliczbowe na zasadzie odesłania z art. 91c ust. 1 KN zastosowanie mają przepisy Kodeksu pracy dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych.

ZNP zwraca również uwagę, że nieprawdziwa jest rozpowszechniana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej informacja sugerująca, jakoby istniała utrwalona linia orzecznicza Sądu Najwyższego, z której miałoby wynikać, iż do nauczycieli nie stosuje się przepisów Kodeksu pracy dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych.

Do dnia 26.02.2025 r. Sąd Najwyższy nie wydawał wyroków, które dotyczyłyby kwestii prawa nauczycieli do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Kwestia ta była natomiast wielokrotnie rozstrzygana przez sądy powszechne, których jednolita linia orzecznicza wskazuje, iż nauczyciele mają prawo do wynagrodzenia za pracę w 41-pierwszej i kolejnych godzinach w tygodniu liczonego zgodnie z przepisami Kodeksu pracy regulującymi zasady wynagradzania za godziny nadliczbowe.

Oto niektóre z nich:

  1. wyrok Sądu Rejonowego w Gliwicach z 20.10.2008 r.  VI P 165/07,
  2. wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z 16.04.2009 r. VIII Pa 35/09,
  3. wyrok Sądu Okręgowego w Legnicy z 20.12.2012 r., V Pa 203/12,
  4. wyrok Sądu Rejonowego w Lubinie z 2.04.2015 r., IV P 383/14,
  5. wyrok Sądu Rejonowego w Grudziądzu z 27.09.2016 r., IV P 197/16,
  6. wyrok Sądu Rejonowego w Goleniowie z 15.12.2021 r., IV P 190/14,
  7. wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z 15.07.2022 r., VI Pa 48/22.

O wyrokach tych MEN było wielokrotnie informowane nie tylko przez związki zawodowe, ale także przez poszczególnych nauczycieli (petycja z 1.08.2023 r.).

Ze szczegółowym opisem skutków uchwały SN dla nauczycieli można zapoznać się poniżej:

POWIĄZANE WPISY

25.03.2025

INFORMACJA NR 67 z dnia 24 marca 2025r. – Posiedzenie PREZYDIUM I ZARZĄDU OKRĘGU POMORSKIEGO ZNP

W dniu 24 marca br w posiedzeniu Zarządu Okręgu Pomorskiego ZNP uczestniczył Pan Grzegorz Kryger – Pomorski...

Czytaj więcej

25.03.2025

INFORMACJA NR 66 z dnia 24 marca 202r. – Projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.

Projekt znajduje się na stronie Rządowego Centrum Legislacji TUTAJ Wprowadzenie nagrody jubileuszowej za 45 lat...

Czytaj więcej


NAJNOWSZE WPISY