Muzeum ZNP w Pilaszkowie

W Pilaszkowie, wsi położonej koło Łowicza, 1 października 1905r. odbył się konspiracyjny zjazd nauczycieli z terenu Królestwa Polskiego, czyli części ziem polskich pod zaborem rosyjskim. Działo się to w burzliwym okresie rewolucyjnego zrywu w cesarstwie rosyjskim, który na ziemiach polskich przybrał także oblicze niepodległościowe. Nauczyciele ludowi, jak nazywano wówczas nauczycieli szkół elementarnych, zwłaszcza tych pracujących w szkołach wiejskich, włączyli się do wystąpień przeciw carskiemu reżimowi pod hasłem obrony Polaków przed rusyfikacją. Postulaty nauki w języku polskim i w duchu polskości znalazły się na pierwszym planie tajnego zjazdu w Pilaszkowie. Jego inicjatorzy (m.in. Zygmunt Nowicki, Bronisław Chróścicki, Stanisław Najmoła, Ludwik Suda) oraz uczestnicy utworzyli Związek Nauczycieli Ludowych, który dał początek zorganizowanemu ruchowi zawodowemu nauczycieli w zaborze rosyjskim. Taka była geneza Związku Nauczycielstwa Polskiego.

” „Pilaszków” symbolizuje przejaw wychodzenia nauczycielstwa szkół elementarnych z narzuconej przez carat izolacji społecznej i zespolenie go z ruchem ludowym (…) „Pilaszków” wyzwolił siły nauczycielstwa ludowego do walki o prawa narodowe, o godność zawodu, o nową szkołę polską z języka i ducha. Przerwano w środowisku nauczycielskim stan bezwładności i zapoczątkowano tworzenie już w warunkach legalności nowych stowarzyszeń i związków (…) kontynuujących dzieło Zjazdu w Pilaszkowie” – pisze Bolesław Grześ, badacz i kronikarz dziejów Związku oraz prezes ZNP w latach 1972-1980.

Sala im. Zygmunta Nowickiego to „serce” Muzeum w Pilaszkowie: właśnie w jej murach w 1905r. odbył się konspiracyjny zjazd nauczycieli, zapoczątkowujący nauczycielski ruch związkowy na ziemiach polskich. Dawna izba szkolna gromadzi dziś kolekcję memorabiliów ZNP z różnych rejonów kraju. Jest to także miejsce upamiętniające najważniejsze wydarzenia za 120-letniej historii Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz postaci kolejnych Prezesów ZNP.
Sala ekspozycja czasowej czasowej: „Szkolnictwo w Drugiej Rzeczypospolitej”. Wystawa ta to swoisty hołd dla pionierów powszechnego nauczania w Polsce, wprowadzonego w 1919r. Składa się na nią bogaty zbiór ikonograficzny, udostępniony przez Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe. Unikatowe fotografie z okresu międzywojennego dokumentują życie szkoły i pracę nauczycieli.
„Pokój nauczyciela” – rekonstrukcja wnętrza z okresu międzywojennego, z oryginalnym umeblowaniem i wyposażeniem. Skromne mieszkania nauczycielskie przy szkołach wiejskich to typowe połączenie, wynikające z kondycji finansowej gmin, przesłanek czysto praktycznych oraz nierzadkich przeniesień służbowych nauczycieli.
Sala lekcyjna – dalszy ciąg „podróży w czasie” w pilaszkowskiej szkole. Stylizacja ekspozycji na I połowę lat 30. XX wieku nawiązuje do upowszechnienia szkolnictwa we wszystkich zakątkach Polski okresie Drugiej Rzeczypospolitej. Kolekcja autentycznych pomocy dydaktycznych oraz mebli szkolnych umożliwia niezwykły kontakt z historią „ożywioną” za sprawą urokliwych detali.